Yükleniyor

Instagram şifrem çalındıysa ne yapabilirim

Dijital İzmir
Şifre tuzağı, birisinin kişisel bilgilerinizi paylaşmanızı isteyen şüpheli bir mesaj veya bağlantı göndererek Instagram hesabınıza erişmeye çalışmasıdır. 

Şifre tuzağı nedir?

Şifre tuzağı, birisinin kişisel bilgilerinizi paylaşmanızı isteyen şüpheli bir mesaj veya bağlantı göndererek Instagram hesabınıza erişmeye çalışmasıdır. Bu mesajlar, talimatlarına uymamanız halinde hesabınızın engelleneceğine veya silineceğine dair iddialarda da bulunabilir. Bu kişi hesabınıza ulaşabilirse hesabınızı spam göndermek için kullanabilir.

Örnek: Cenk, Instagram hesabına giriş yapması gerektiğini söyleyen bir e-posta alıyor ve burada hesabıyla ilgili önemli bir mesaj okuyor. Bu e-posta, Cenk’ten kullanıcı adını ve şifresini girmesini isteyen garip görünümlü bir internet sitesine yönlendirme yapıyor.

Şifremin çalındığını düşünüyorum. Ne yapabilirim?

Bir hata sonucu şüpheli bir bağlantıya giderek kullanıcı adınızı veya şifrenizi girdiyseniz, başka birisi hesabınıza giriş yapabilir. Yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

Şifremin çalınmasını nasıl önlerim?

Şüpheli e-postalara veya mesajlara dikkat edin

 • Para talep eden, hediye teklif eden veya Instagram hesabınızı silmekle ya da engellemekle tehdit eden mesajlara güvenmeyin.
 • Instagram’dan/Facebook’tan hesabınızla ilgili e-postalar sadece @mail.instagram.com veya @facebookmail.com adresinden gelir.

Şüpheli bağlantılara tıklamayın

 • Instagram’dan geldiği iddia edilen şüpheli bir e-posta veya mesaj alırsanız, hiçbir bağlantıya veya dosya ekine tıklamayın.

Bu e-postaları yanıtlamayın

 • Şifrenizi, kimlik numaranızı veya kredi kartı bilgilerinizi isteyen mesajları yanıtlamayın.

Uyarılar alın

 • Instagram hesabımdan izinsiz içerikler paylaşılıyor.

  Hesabınızdan sizin yazmadığınız yorumlar yapılıyorsa veya içerikler paylaşılıyorsa şifreniz bir başkasının eline geçmiş olabilir.

  Hesabınızı güvene almaya yardımcı olmak için:

  Not: Topluluk Kurallarımıza veya Kullanım Koşullarımıza uymayan internet sitelerine veya uygulamalara (ücretsiz takipçiler veya beğenmeler için para talep eden ya da bunları garanti eden internet siteleri dahil) üçüncü taraf erişimi vermemelisiniz. Bu internet siteleri ve uygulamalar büyük ihtimalle hesabınızı uygunsuz şekilde kullanmaya çalışmak istemektedir.

Güvenlik İpuçları

Hesabınızı güvende tutmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

 • Güçlü bir şifre seçin. En az altı rakam, harf ve noktalama işaretinin (! ve & gibi) birleşimini kullanın. Şifreniz internette kullandığınız diğer şifrelerden farklı olmalıdır.
 • Özellikle Instagram’dan bu yönde bir mesaj görürseniz şifrenizi düzenli olarak değiştirin. Otomatik güvenlik kontrolleri esnasında Instagram bazen başka sitelerden çalınmış olan giriş bilgilerine ulaşabilir. Instagram’ın şifrenizin çalınmış olabileceğini tespit etmesi durumunda Instagram ve diğer sitelerdeki şifrelerinizi değiştirmeniz, hesabınızı güvende tutmanıza ve gelecekte hesabınızın bir başkasının eline geçmemesine yardımcı olur.
 • Şifrenizi tanımadığınız ve güvenmediğiniz birine asla vermeyin.
 • Ek bir hesap güvenliği önlemi olarak iki faktörlü kimlik doğrulamasını açın.
 • E-posta hesabınızın güvende olduğundan emin olun. E-postalarınızı okuyabilen bir kişinin Instagram hesabınıza da erişme ihtimali vardır. Tüm e-posta adreslerinizin şifrelerini değiştirin ve hepsinin birbirinden farklı olduğundan emin olun.
 • Başkalarıyla paylaştığınız bir bilgisayarı veya telefonu kullandıktan sonra Instagram’dan çıkış yapın. Tarayıcı penceresini kapatsanız bile oturumunuzdan çıkış yapılmayacağından, genel kullanıma açık bir bilgisayardan giriş yaparken “Beni Hatırla” kutusunu işaretlemeyin.
 • Üçüncü taraf uygulamalarına izin verirken dikkatli olun.
Dijital İzmir
Dijital İzmir
İletişim ,Görüş,Öneri ve istekleriniz için
Bayraklı/İzmir
0 232 423 41 35
( 09:00- 19:00 )