Yükleniyor

Twitter hesap güvenliği

Twitter hesap güvenliği
Hesabınızı korumaya yardımcı olmak için aşağıdaki en iyi uygulamaları öneriyoruz:
 • Diğer web sitelerinde kullanmadığınız güçlü bir şifre kullanın.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.
 • Şifre sıfırlama bağlantısı veya kodu isterken e-posta ve telefon numarası gerekmesini sağlayın.
 • Şüpheli bağlantılara dikkat edin ve giriş bilgilerinizi girmeden önce twitter.com adresinde olduğunuzdan emin olun.
 • Kullanıcı adı ve şifrenizi üçüncü partilere, özellikle de size takipçi veya para kazandıracağını ya da hesabınızın onaylanmasını sağlayacağını vadedenlere asla vermeyin.
 • Tarayıcınız dahil olmak üzere, bilgisayar yazılımlarınızın en son güncellemeler ve virüsten koruma yazılımıyla güncellendiğinden emin olun.
 • Hesabınızın ele geçirilip geçirilmediğini kontrol edin.
Şifre gücü

Twitter hesabınız için güçlü ve benzersiz bir şifre oluşturun. Twitter hesabınızla ilişkili e-posta adresiniz için de aynı ölçüde güçlü ve benzersiz bir şifre oluşturmalısınız.

Yapılması gerekenler:

 • En az 10 karakter uzunluğunda bir şifre oluşturun. Ne kadar uzun olursa o kadar iyi.
 • Büyük harf, küçük harf, sayı ve sembollerden oluşan bir karışım kullanın.
 • Ziyaret ettiğiniz her web sitesi için farklı bir şifre kullanın.
 • Şifrenizi güvenli bir yerde saklayın. Tüm giriş bilgilerinizi güvenle saklamak için şifre yönetim yazılımı kullanabilirsiniz. 

Yapılmaması gerekenler:

 • Şifrenizde telefon numarası, doğum günü vb. kişisel bilgiler kullanmayın.
 • “Şifre”, “seniseviyorum” gibi yaygın ifadeler kullanmayın.
 • “abcd1234” veya “qwerty” gibi seriler kullanmayın.
 • Aynı şifreyi farklı web siteleri için tekrar kullanmayın. Twitter hesabı şifreniz, Twitter’a özel olmalıdır.

Ayrıca Hesap ayarlarınızda, Şifreni sıfırlamak için kişisel bilgiler gerekir seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu kutuyu işaretlerseniz, unutmanız durumunda şifre sıfırlama bağlantısı veya doğrulama kodu göndermek için e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girmeniz istenir. Bu unsurların her ikisini de hesabınızla ilişkilendirdiyseniz, önce e-posta adresinizi, sonra telefon numaranızı girmeniz istenir. 

İki faktörlü kimlik doğrulama kullanma

İki faktörlü kimlik doğrulama, hesabınız için ek bir güvenlik katmanıdır. Sadece şifreye güvenmektense iki faktörlü kimlik doğrulama, Twitter hesabınıza yalnızca sizin eriştiğinizden emin olmanıza yardımcı olmak için ikinci bir denetim yolu sunar. Yalnızca hem şifrenize hem de cep telefonunuza (veya bir güvenlik anahtarına) erişimi olan kişiler hesabınıza giriş yapabilir.

twitter.com’da olduğunuzu kontrol edin 

Kimlik hırsızlığı, birinin sizi Twitter kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı ve şifrenizi vermeniz için kandırmasıdır. Genellikle hesabınızdan tüm takipçilerinize spam gönderirler. Genelde sahte bir giriş sayfasına giden bir bağlantıyla sizi kandırırlar. Twitter şifrenizi girmeniz her istendiğinde, hızlıca tarayıcınızın adres çubuğundaki bağlantıya bakın ve twitter.com’da olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, aldığınız Direkt Mesajda (bir arkadaşınızdan gelse bile) tuhaf görünen bir bağlantı varsa, bu bağlantıyı açmamanızı öneririz.

Kimlik hırsızlığı web siteleri genellikle tıpkı Twitter giriş sayfası gibi görünür, ancak bu web sitesi aslında Twitter değildir. Twitter alan adları her zaman temel alan adı olarak https://twitter.com/ adresini kullanır. Bazı Twitter giriş sayfası örnekleri:

Bir giriş sayfasından kuşkuya düşerseniz, doğrudan twitter.com’a gidin ve giriş bilgilerinizi orada girin. Hesabınızın kimlik hırsızlığına maruz kaldığını düşünüyorsanız, en kısa zamanda şifrenizi değiştirin ve ek talimatlar için Ele geçirilmiş hesabım başlıklı makalemizi ziyaret edin. 

E-posta yoluyla kimlik hırsızlığı hakkında daha fazla bilgi için sahte Twitter e-postaları hakkındaki makalemizi okuyun.  Twitter hesap güvenliği

 
Şifrenizi istemek için sizinle iletişime geçmeyiz

Twitter hiçbir zaman e-posta, Direkt Mesaj veya yanıt ile şifrenizi istemez.

Bir şey indirmenizi veya Twitter dışındaki bir web sitesine giriş yapmanızı asla istemeyiz. Bizden olduğunu iddia eden ama bizden gelmeyen bir e-postanın ekini asla açmayın veya herhangi bir yazılım yüklemeyin.

Hesabınızın kimlik hırsızlığına uğradığından veya ele geçirildiğinden şüphelenirsek, hacker’ın hesabınızı kötüye kullanmasını engellemek amacıyla şifrenizi sıfırlayabiliriz. Bu durumda size e-posta ile twitter.com şifre sıfırlama bağlantısı göndeririz.

Şifrenizi unutursanız bu bağlantı üzerinden sıfırlayabilirsiniz.

Yeni ve şüpheli giriş uyarıları

Twitter hesabınıza şüpheli bir giriş tespit edersek veya ilk kez yeni bir cihazdan giriş yaptığınızda size Twitter uygulaması üzerinden veya hesabınız için ek güvenlik katmanı olarak e-posta yoluyla anlık bildirim göndeririz. Giriş uyarıları, yalnızca iOS ve Android İçin Twitter, twitter.com ve mobil web üzerinden yapılan yeni girişlerin ardından gönderilir.

Bu uyarılar sayesinde cihazdan giriş yapanın siz olduğunu onaylayabilirsiniz. Cihazdan giriş yapmadıysanız hesabınızın güvenliğini sağlamak üzere Twitter şifrenizi hemen değiştirerek işleme başlamak için bildirimdeki adımları izlemeniz gerekir. Bildirimde listelenen konumun, Twitter’a erişmek üzere kullandığınız IP adresinden alınan yaklaşık konum olduğunu ve fiziksel konumunuzdan farklı olabileceğini lütfen unutmayın.

Not: Twitter hesabınıza gezinti geçmişini kaydetmeyen veya çerezlerin devre dışı bırakıldığı tarayıcılardan her giriş yaptığınızda bir uyarı alırsınız.Twitter hesap güvenliği

E-posta adresi güncelleme uyarıları

Twitter hesabınızla ilişkili e-posta adresiniz her güncellendiğinde, hesabınızda daha önce kullandığınız e-posta adresinize bir e-posta bildirimi göndeririz. Bu uyarılar, hesabınızın ele geçirilmesi durumunda hesabınızın kontrolünü yeniden elde etmeye dönük adımları atmanıza yardımcı olur.

Twitter’daki bağlantıları değerlendirme

Pek çok Twitter kullanıcısı, Tweetlerde paylaşması daha kolay olan benzersiz, kısaltılmış bağlantılar oluşturmak üzere bit.ly veya TinyURL gibi bağlantı kısaltıcılar kullanarak bağlantı yayınlar. Ancak bağlantı kısaltıcılar, son alan adını gizleyip bağlantının nereye gittiğini anlamayı zorlaştırabilir.

Chrome ve Firefox gibi bazı tarayıcılarda, uzatılmış bağlantıları tıklamadan gösteren ücretsiz eklentiler vardır:

Bağlantılara tıklarken her zaman dikkatli olun. Bir bağlantıya tıkladığınızda kendinizi beklenmedik biçimde Twitter giriş sayfasını andıran bir sayfada bulursanız, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeyin. Bunun yerine, twitter.com’a gidin ve doğrudan Twitter ana sayfasından giriş yapın.

Bilgisayarınızı ve tarayıcınızı güncel ve virüslerden uzak tutun

Tarayıcınızı ve işletim sisteminizi en güncel sürüm ve yamalarla güncel tutun; yamalar genellikle belirli güvenlik tehditlerine karşı yayınlanır. Ayrıca bilgisayarınızı virüs, casus yazılım ve reklam yazılımlarına karşı düzenli olarak taradığınızdan emin olun.

Herkese açık bir bilgisayar kullanıyorsanız, kullanmayı bitirdiğiniz zaman Twitter’dan çıkış yaptığınızdan emin olun.

Üçüncü parti uygulamalarını dikkatle seçin

Twitter platformunda, dış geliştiriciler tarafından Twitter hesaplarınızla kullanmanız için geliştirilmiş pek çok üçüncü parti uygulama bulunur. Ancak, üçüncü parti uygulamalara hesabınıza erişim izni vermeden önce dikkatli olmalısınız.

Bir üçüncü parti uygulamanın hesabınıza erişmesine izin vermek isterseniz, bunu yalnızca Twitter’ın OAuth metodunu kullanarak yapmanızı öneririz. OAuth güvenli bir bağlantı yöntemidir; Twitter kullanıcı adı ve şifrenizi üçüncü partiye vermenizi gerektirmez. Bir uygulamada veya web sitesinde kullanıcı adınızın ve şifrenizin verilmesi istenirse özellikle dikkatli olmalısınız, çünkü üçüncü parti uygulamalar, hesabınıza OAuth üzerinden erişim almak için kullanıcı adınıza ve şifrenize ihtiyaç duymaz. Kullanıcı adı ve şifrenizi başka birine verdiğinizde hesabınızın kontrolü tamamen o kişide olur ve hesabınızı kilitleyebilir veya askıya alınmasına neden olacak eylemler gerçekleştirebilir. Üçüncü parti uygulamaları bağlama veya bağlantılarını kaldırma hakkında bilgi alın.

Hesabınıza erişimi bulunan üçüncü parti uygulamaları zaman zaman gözden geçirmenizi öneririz. Tanımadığınız veya sizin adınıza Tweet gönderen uygulamaların erişimini hesap ayarlarınızdaki Uygulamalar sekmesini ziyaret ederek kaldırabilirsiniz.

 
 
Dijital İzmir
Dijital İzmir
İletişim ,Görüş,Öneri ve istekleriniz için
Bayraklı/İzmir
0 232 423 41 35
( 09:00- 19:00 )